• 021 66570105-6

اصول قیمت گذاری

 

معمولا از مفهوم قیمت دو معنی به ذهن تداعی می شود. قیمتی که ما برای محصولاتمان قائلیم و قیمتی که مشتریانمان برای خرید محصولاتمان پرداخت می نمایند. اهمیت این مسئله، ضرورت تعریف سازه های قیمت را بیش از پیش نمایان می سازد. 

سازه های قیمت عبارتند از :

1- هزینه جستجو: هزینه ای که مشتری می بایست برای یافتن و خرید محصول ما متحمل شود (هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ هزینه ای و هم جسمی)

2- هزینه های عملیاتی: هزینه ای که مشتری برای خرید کالای ما پس از یافتن آن متحمل می شود. این هزینه ها عبارتند از هزینه های خرید کالا، هزینه های جسمی، هزینه های روحی، روانی (احساس به آنکه کالای فروشندگان دیگر ارزانتر از کالای فروشنده فعلی است)، هزینه های زمان معطلی، هزینه های مکانی و ...

3- هزینه های پس از خرید: مانند هزینه هایی که به علت خراب شدن کالا و نیاز به تعمیر یا تعویض کالا بر مشتری وارد می شود.

 

مبانی فکری در قیمت گذاری

1- قیمت گذاری بر مبنای هزینه

2- قیمت گذاری برمبانی مشتریان

3- قیمت گذاری بر مبنای ارزش: دراین حالت قیمت گذاری رویکردی گسترده تر از رویکرد قبلی داشته و با لحاظ منافع مشتریان درون سازمانی، نهادهای قانونی و اجتماعی خارجی سازمان در قالب مفهوم ذینفعان، معنی و مفهوم می یابد.

4- قیمت گذاری بر حسب بازار

5- قیمت گذاری بر حسب قیمت رهبر بازار: در این حالت قیمت محصولات شرکت بر اساس قیمت محصولات رهبر بازار (شرکتی که بالاترین سهم بازار را نصیب خود کرده است) تعیین می شود.

  • تهران، میدان توحید، خیابان پرچم، نبش کوچه کاظم بیگی، پ69، واحد5
  • 021-66575105-6
  • 021-66576188
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا